Első fejezet: Bordeaux

Magyarország nemzeti csapata nagy labdarúgó világversenyek tekintetében 30 év után, Európa bajnokságok viszonylatában pedig 44 év után szerepel újra kontinenstornán, nagyon sok szurkoló tervezi a mérkőzések helyszíni megtekintését. Franciaország legszebb tájain, városaiban és stadionjaiban rendezik majd a találkozókat, a mérkőzések és a hozzájuk kapcsolódó vakáció vagy városlátogatás biztosan felejthetetlen élményt nyújt az odalátogató szurkolóknak. Nekik szeretnénk egy kis összefoglalást adni a stadionokról, a francia szokásokról, jellegzetességekről, látnivalókról, valamint arról is, hogy mire érdemes odafigyelni, vigyázni.01

A magyar nemzeti tizenegy Bordeaux-ban kezdi meg az Európa-bajnoki szereplését Ausztria ellen, nézzük mit kell tudni a stadionról.

Bordeaux északi részén, a Lac-Bordeaux negyedben építették fel az Európa-bajnokságra a 42115 nézőt befogadni képes új stadiont. A névadó a Matmut biztosítótársaság, amely évi 2 millió Eurót fizet a névhasználatért 10 éven keresztül. Az építkezést 2012-ben kezdték el és 2015 áprilisára készült el. Mivel egy mocsaras területre helyezték el az alapjait, 945 cölöpöt helyeztek el a merevítés érdekében, a legmélyebbet 22 méter mélyre fúrva. Annak ellenére, hogy ezáltal kellően stabillá vált a talapzat, az építkezés során mindvégig előnyben részesítették a súlykímélő technológiákat. Maga a felépítmény szerkezete is fém alapú, lényegesen könnyebb a hagyományos beton struktúránál. Ez a könnyed szerkezet teszi lehetővé, hogy a mai arénákkal ellentétben teljesen körbe lehet menni a passzázsokon, bárhová szóljon is a néző jegye. A munkálatok és a kialakítás összesen 183 millió Eurót emésztett fel. A hivatalos megnyitóra 2015 május 23-án került sor: a francia bajnoki mérkőzés keretében a hazai Girondins de Bordeaux 2:1 arányban győzte le a Montpellier csapatát. A mérkőzés kezdőrúgását ki más végezte volna el mint a helyiek egykori ikonja, Zinedine Zidane. A francia válogatott szintén 2:1-es győzelemmel avatta a létesítményt: 2015 szeptemberében a szerbeket győzték le ilyen arányban.bordeaux-le-stade-est-pret-sa-capacite-finale-est-connue-iconsport_blu_230315_02_01,108557

Bár a stadion új, de Bordeaux „régi” szereplője a franciaországi nagy futballeseményeknek: az 1938-ban épült régi stadion, a Delmas vagy másik nevén a Parc Lescure adott otthont az 1938-as világbajnokság 2 mérkőzésének, 1998-ban további 6 mérkőzéssel bővült a helyi futballtörténelem. Érdekesség, hogy a 98-ban lejátszott mérkőzések mind nagyon szorosak voltak: négy döntetlen mellett két 1:0-ás végeredmény született.

A stadiont nem csak futballra használják, ugyanis rendszeresen itt játssza fontosabb mérkőzéseit a Bordeaux-Begles rögbicsapata is.

A stadionban sorra kerülő mérkőzések:

Június 11. WALES – SZLOVÁKIA

Június 14. AUSZTRIA – MAGYARORSZÁG

Június 18. BELGIUM – ÍRORSZÁG

Június 21. HOLLANDIA – SPANYOLORSZÁG

Július 2.  NEGYEDDÖNTŐ

Megközelítés:

Autóval:  a Rocade de Bordeaux-ról (körgyűrű) a ’Parc des expositions’ kijáratnál kell lekanyarodni

Villamossal a B jelü járattal a  ’porte de brandenbourg’ megállónál,  a C jelű járattal pedig a ’parc des expositions/stade’ megállónál kell leszállni.

Busszal: 14-essel a  ’vergne’ vagy a 37-essel a ’carsat’ megállóhelynél található a stadion

Látnivalók, érdekességek:bordeaux

Aquitánia régió fővárosa 250 ezres város, amely a Garronne folyó partjain terül el. Több műemléke és városrésze képezi az Unesco világörökség részét, mint például a ’Le Port de la Lune’ (Holdkikötő) negyed amely  Európa legharmonikusabb 18.századi épületegyüttesével büszkélkedhet vagy a Szt András katedrális melynek ólomüvegei és harangtornya mindenképpen megér egy látogatást..

Története során Bordeaux a XII. és a XV. század között angol uralom alá került és ez a periódus a későbbiekre is hatással volt. Jelentősen fejlődött a város és ekkor alapították az egyetemét is.Miroir-d-eau-Bordeaux-Credit-Christophe-Bouthe

A XV. század derekán került francia kézre, ekkor épült a két erődítmény, a Chateau de la Trompette és a Chateau du Há, XI. Lajos ekkor visszaadta a város kiváltságait. A XVIII. században kezdte kihasználni a város kikötővárosi minőségét, ekkor indult virágzásnak a tengeri kereskedelem. A francia forradalom ideje alatt a girondisták településévé vált a város, majd Robespierre uralma alatt rettenetes megtorlásban részesültek lakosai. Cathedrale-Tour-Pey-Berland_format_780x490Napóleon kontinentális zárlat alá vonta Bordeaux-t, amely igen nagy hanyatlásnak volt az előjele, tekintve, hogy a város bevétele főként a tengeri kereskedelemből származott. A világháborúk idején Bordeaux volt a francia kormány ideiglenes székhelye, egészen addig míg a várost el nem foglalták a német csapatok, hogy tengeralattjáró bázist telepítsenek. A háborút mégis viszonylag kevés rombolással vészelte át.

Ma egy nagyon szép, romantikus várossal találkozunk, rengeteg látnivalóval és érdekességgel. A Garonne folyó rakpartjai, kellemes sétáival, folyami csónakázásaival és hangulatos kocsmáival elsőszámú célpontként szerepelnek. Ha több időnk van Bordeaux látványosságaira, ne hagyjuk ki bordeaux_highEurópa legtágasabb belvárosi terét, az Esplanade de quinconces-t, a Szent-Mihály bazilikát, amely Franciaország második legmagasabb műemléke, és egyike a Compostellába tartó zarándokút helyi állomásainak. Az 1400-as években épült gótikus harang 100 méter magas tornyából lenyűgöző kilátás nyílik a városra. Hasonló kilátással rendelkezik a XI.századi Szt. András katedrális különálló harangtornya, a Pey-Berland torony is. A város főterén található Európa leghosszabb sétáló utcája, a Sainte-Catherine. Több mint 1200 méteren át sorakoznak olcsó és drága üzletek, kávézók és éttermek.imprimeur-bordeaux-vigne

A város neve hallatán viszont óhatatlanul is a bor jut az eszünkbe. A bordeaux-i borvidék, a legnagyobb francia borvidék, évente 700 millió palackkal termelnek itt, a borok 89%-a vörös. A belvárosból sétával elérhető a Pessac-i bornegyed, de érdemes megtenni 30 kilométert, és felkeresni a Libourne melletti St.Émilion városát. wine_tasting_bordeauxEz a leghíresebb és legautentikusabb környék a borokat és a tájat illetően egyaránt: megmaradtak a régi várfalak, amelyek körül rengeteg pincét látogathatunk. Azon francia városok közé tartozik, amelyek bástyafallal vannak körülvéve. A román stílusú építmény szintén az Unesco világörökség része.

Minden év júniusában Bordeaux a bort ünnepli. A város központjában 2 km hosszan bort árulnak, kínálnak a borvidék amatőr borászai – Bordeaux fête le vin 2012 Jeudi 28 juinekkor minden a borról szól. Érdemes beszerezni egy Pass Dégustation kóstolójegyet, amivel bátran kóstolgathatjuk a finomabbnál finomabb nedűket. A borok mellett helyi specialitás a canelé, amely egy rummal és vaníliával készült sütemény, kívülről karamellizálva. Belül kicsit rágós, de pont ez teszi ínycsiklandóvá ezt a francia finomságot.

Share Button

Ez is érdekelheti